Wycieczka, podróż, przygoda, wyprawa w Góry Świętokrzyskie to bardzo dobry pomysł. Uczniowie klasy 6a, 6c, 7b i 8a polecają eskapadę na zrębowy, niski łańcuch górski, jeden z najstarszych w Europie. W czerwcu mieliśmy przyjemność zwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne tego regionu. Wycieczkę zorganizowała nam pani Magdalena Ałaszewska, wychowawczyni klasy 6a. Już kilka dni przed wyjazdem każdy z nas miał „Reisefieber”. Acha najważniejsze, wyprawa trwała dwa dni. Kieszonkowe w portfelu, w razie „w” BLIK od rodziców, dobry humor i można wsiadać do autokaru.
7.00 – Start
9.00 – Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
W 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało ze składek majątek w Oblęgorku dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji. Po wejściu do obiektu, na parterze mogliśmy zobaczyć autentyczne przedmioty należące do pisarza. Na pewno zainteresuje Was, że nasz noblista miał trzy żony i każda miała na imię Maria. Co interesujące Henryk Sienkiewicz był niskiego wzrostu i duże wrażenie robią niewielkie rozmiary łóżka pisarza. To tylko dwie „zachętki” do odbycia wizyty w muzeum. Polecamy!
11.00 – Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie
Krzemień pasiasty to regionalny kamień jubilerski. Wszystkie okazy minerałów w muzeum posiadają opis zawierający nazwę, wzór chemiczny, twardość, miejsce wydobycia. Przy skamieniałościach podana jest nazwa polska, łacińska, wiek geologiczny. Pokaz szlifowania kamieni dał nam niewielki obraz, jak z diamentu zrobić brylant. Na miejscu jest sklepik, w którym kupiliśmy kamienne pamiątki z podróży.
13.00 – Dąb Bartek
Pomnik przyrody od 1954 roku chroniony prawem. Niespełna 700 letni okaz. Tego się nie da nie zobaczyć. Dwa dni przed naszą wycieczką podczas burzy złamał się jeden z konarów po południowo-wschodniej stronie drzewa. Trzeba się więc spieszyć z wizytą.
14.00 – 17.00 – Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur
Tutaj oprócz zabawy można zwiedzić cały świat. Park Miniatur zabiera nas na słynny most Rialto w Wenecji. Będąc w Rzymie koniecznie trzeba zobaczyć także Koloseum i wrzucić monetę do fontanny Di Trevi, aby, jak głosi legenda, zapewnić sobie powrót do Wiecznego Miasta. W jedno popołudnie odwiedziliśmy Sydney ze słynną Operą, Orlando na Florydzie, Paryż z Wieżą Eiffla, czy New York - modele zniszczonych w zamachu terrorystycznym wież World Trade Center. Większość modeli wykonana jest w skali 1:25, dzięki czemu łatwo można porównać wielkość poszczególnych budowli.
Jednak wszystkie siły straciliśmy na dostępnych w parku atrakcjach. Mega strefa dmuchanych zamków, Stacja Kosmiczna, Łódeczki, Aqua Roler, Eurobungee, Skuterki, Crazy Yacht, Slider, Park Linowy trasa dziecięca lub łatwa, Kino 6D – 1 film. Wybierzcie się tu koniecznie.
17.30 – obiadokolacja z deserem i owocami. Mniam.
19.00 – zakwaterowanie w hotelu…
Dzień drugi oczywiście śniadanie, wykwaterowanie i dalsze zwiedzanie. W Kielcach konieczne „must have” to Muzeum Stefana Żeromskiego. W 1964 r. przypadała setna rocznica urodzin autora „Syzyfowych prac”. W celu jej upamiętnienia powstało w Kielcach Muzeum Stefana Żeromskiego. Wystawa biograficzno-literacka, znajdująca się na piętrze budynku, obejmuje lata dziecięca i szkolne autora „Wiernej rzeki”. Ekspozycja w układzie chronologicznym prezentuje: historię budynku i szkoły, domu i dziejów rodziny Żeromskich oraz czas edukacji szkolnej autora „Przedwiośnia”. Ostatnia część ekspozycji poświęcona pracy i twórczości Żeromskiego, ukazuje najcenniejsze pamiątki po pisarzu – listy, rękopisy utworów oraz ich pierwsze wydania. W zbiorach muzeum znajduje się „perełka” - płyta gramofonowa z nagranym głosem Stefana Żeromskiego. Na fotografiach można zobaczyć, jak siedzimy w ławkach szkolnych z czasów pisarza.
Warto też odwiedzić Muzeum Zabawek i Zabawy. W latach 70. XX wieku w Kielcach powstał Krajowy Związek Spółdzielni Zabawkarskich, który zrzeszał i koordynował działalność ponad 80% producentów zabawek w Polsce. Muzeum składa się z kilku tematycznych wystaw. Gabloty wypełniają eksponaty reprezentujące większość popularnych rodzajów zabawek.
W budynku na rogu, gdzie kiedyś mieściła się apteka z tajnymi przejściami obecnie jest manufaktura Magia Karmelu. To tutaj nie wejdzie chyba żaden stomatolog. My robiliśmy kolorowe lizaki o smaku i aromacie gruszki.
Po obiedzie spacer po głównej ulicy Kielc, czas na pamiątki. Wycieczkę zakończyło zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku. Warownia była obiektem wysokiej rangi, ośrodkiem życia politycznego na przestrzeni wieków. Król Władysław Łokietek, król Kazimierz Wielki, królowa Bona Sforza, Stefan Czarniecki, Jan Długosz gościli w twierdzy. Przyznacie, że to super rekomendacja do zawitania w historycznym miejscu.
Bezpiecznie i pełni wrażeń wróciliśmy do Gorzkowic.
Zapraszamy na wycieczkę naszym szlakiem!
Wpisany przez: MS