Kraków to jedno z najstarszych miast w Polsce. Z jego istnieniem wiąże się „Legenda o Smoku Wawelskim”, którą w ramach innowacji pedagogicznej „Polska w jednym paluszku” mieli okazję poznać pierwszoklasiści. Po uważnym wysłuchaniu tekstu uczniowie pokolorowali symbol miasta- smoka ziejącego ogniem. W sposób multimedialny dzieci przeniosły się w okolice Smoczej Jamy i poznały aktualną atrakcję turystyczną, jaką niewątpliwie jest metalowa rzeźba Smoka Wawelskiego. Następnie przykleiły ten symbol Krakowa na swoich mapkach.
Dzięki kolejnym legendom krakowskim nasza podróż przeniosła się w okolice Kościoła Mariackiego. Wysłuchaliśmy hejnału mariackiego , który jest symbolem upamiętniającym śmierć strażnika ostrzegającego mieszkańców miasta przed zbliżającym się zagrożeniem.
Uczniowie poznali ciekawostki o kolejnych punktach turystycznych Krakowa, takich jak: Wawel, Rynek Główny czy Sukiennice. Następnie dzieci wspólnie stworzyły plakat promujący najważniejsze zabytki dawnej stolicy Polski.
Ostatnim, ale jakże ważnym, elementem naszej podróży był Uniwersytet Jagielloński, który należy do najstarszych uniwersytetów w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się, iż osobami, które kształciły się na tej uczelni, byli m.in.: Mikołaj Kopernik czy Karol Wojtyła.
Następnie naszą podróż kontynuowaliśmy szlakiem Wisły- najdłuższej rzeki w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się , jaką rzeka ma długość, skąd wypływa i gdzie uchodzi. Za pomocą niebieskiej bibuły i samodzielnie wykonanych rybek wspólnie stworzyliśmy imitację Wisły, oznaczając jej przepływ przez Polskę na naszych mapkach.
Na zakończenie realizacji innowacji pedagogicznej uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „ Legendy polskie okiem pierwszoklasisty”. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na najbliższym apelu szkolnym.
Wszystkie książki wykorzystane w trakcie realizacji bloku tematycznego pochodziły z biblioteki szkolnej i zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wpisany przez: MS